Egy héten belül ez már a második nyílt szembeszegülés, Kína szerint az Egyesült Államok veszélyt jelent a békére.
Az Egyesült Államok haditengerészetének egyik hadihajója szombaton szembeszegült a Dél-kínai-tengere szigeteire vonatkozó kínai követelésekkel. Ezt az Egyesült Államok 7. flottája közölte a CNN szerint.
A USS Benfold a Spratly-szigetek közelében hajózott el a Dél-kínai-tenger délkeleti részén, az úgynevezett „hajózás szabadsága” keretében – áll az amerikai flotta közleményében.
Az amerikai haditengerészet hadművelete megkérdőjelezi azokat a békés áthaladásra vonatkozó korlátozásokat, amelyeket Kína, Vietnam és Tajvan vezetett be. A Fülöp-szigetek, Malajzia és Brunei szintén igényt tart fenn a Spratly-szigetek egyes részei felett, de az amerikai haditengerészet közleménye ezekre a követelésekre nem tér ki.
A haditengerészet nyilatkozata szerint a szombati hadművelet volt a negyedik hasonló az évben. Mint arról mi is beszámoltunk, a legutóbbi hasonló konfliktusra mindössze néhány nappal ezelőtt került sor.
Érdemes elolvasniElkezdődött: nyílt konfliktus az amerikai és a kínai hadsereg között
Szerdán ugyanezt a küldetést hajtotta végre a Dél-kínai-tenger északi részén fekvő Paracel-szigeteken a USS Benfold.
Kína akkor bejelentette, hogy elűztek az amerikai hadihajót, amely szerintük illegálisan hatolt be a vitatott hovatartozású tengerre. Közleményükben dühösen reagáltak az amerikai haditengerészet akciójára.
“Az amerikai hadsereg akciói súlyosan megsértették Kína szuverenitását és biztonságát, súlyosan aláásták a Dél-kínai-tenger békéjét és stabilitását, és súlyosan megsértették a nemzetközi jogot és a nemzetközi kapcsolatok normáit” – hangsúlyozta a kínai Népi Felszabadító Hadsereg. Peking hozzátette, hogy az amerikai haditengerészet fokozza a feszültséget a térségben.
„A tények ismét azt mutatják, hogy az Egyesült Államok rendkívül kockázatkeltő a Dél-kínai-tengeri kockázatkeltő és a regionális béke és stabilitás megbontója – fogalmaz a kínai hadsereg.
Washington azonban azt állítja, hogy Kína és mások túlzott tengeri követelései jelentik a problémát. Az amerikai álláspont szerint a korlátozások veszélyt jelentenek a tengerek szabadságára, beleértve a hajózás és az átrepülés szabadságát, a szabad kereskedelmet és az akadálytalan kereskedelmet, valamint a gazdasági lehetőségek szabadságát.
Érdemes elolvasniItt a lista: ezeket követeli Kína az Egyesült Államoktól
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az 50 éve leállt Skynet műhold nem ott van, ahol lennie kéne
Pénteken indul Budapest két legnagyobb karácsonyi vásárja, ingyenes és pénztárcabarát opciókkal
„Új világrendet” hirdetett Putyin nyilvános beszéde után
700 éves, valódi Excaliburt találhattak egy sziklába ragadva
F.D.C. Willard: a macska, aki fizika-tanulmányokat „írt”
1,3 millió dollárért kelt el az Ai-Da, a mesterséges intelligenciájú robotművész festménye